ESLOVAQUIA - Octubre 2013
Posledné kolo je vždy výnimočné. Často rozhoduje o ďalších osudoch mnohých ľudí. O výsledku rozhoduje motivácia, kondícia, moment prekvapenia, pevné nervy, bystrý úsudok, pohotová ruka, schopnosť vysedieť súpera, vydržať nápor emócií, plne sa koncentrovať na prebiehajúci boj. Nie každý to dokáže. Nie je to jednoduché – šampión to musí mať v sebe. Po roku sme aj my mali opäť o čo hrať.
Začiatok posledného kola bol posunutý na 13.30 respektíve 14.00 kategórie G08, B08 a B10. Celé dopoludnie sa na príprave „špekulovalo“ ako dosiahnuť čo najlepší výsledok. Po rýchlom ľahkom obede nasledovala prechádzka v daždi do hracej miestnosti. Po cestách sa opäť valí riava vody, kto nemá čižmy po kolená, má smolu. „Priznajte sa, už Vám tečie do topánok“ – tu platí stopercentne. Priznávame ideme hrať šach.
Čo robiť Vám poriadia „domorodci“. Vysoké čižmy po kolená, obrovské dáždniky, ktoré je dostať v každom stánku. Náhradné ponožky a topánky sú povinnosťou. pokiaľ nechcete hrať s mokrými nohami. Ako kto zvládol nástrahy posledného kola? Niekto lepšie, niekto horšie. Niekto podľahol atmosfére, niekto vydržal a zaradil sa do zástupu víťazov.
V kategórii G08 nás reprezentovala Lucka Ševčíková. Keďže má 7 rokov, hrať v G08 môže ešte na budúci rok. Hlavný problém bola šachová kondícia. Lucka hrala veľmi pekné partie, ale s pribúdajúcim časom sa koncentrácia znižovala a prichádzali zákonite chyby. To je ale v tejto chvíli daň veku. V poslednom kole Lucka zahrala pekne otvorenie, v strednej hre získala dvoch pešiakov a prešla do koncovky. Tam bohužiaľ prišla najskôr o jedného pešiaka, potom o druhého a nakoniec súperka postavila dámu a vyhrala. V B08 sme mali dvoch zástupcov.
Jakub Šošovička záverečné štyri kolá odohral s teplotami, ale bil sa až do úplného konca. V poslednom kole mohol remizovať večným šachom. S pešiakom menej sa rozhodol vyskúšať šťastie v boji. Škoda, že Vxf3 neprišlo o ťah skôr. Jakub má pred sebou ešte vystúpenie v Al Aine na majstrovstvách sveta mládeže, a vystúpenie v Budve bolo prípravou na to významné podujatie. Na MS mu želáme veľa pekných partií a úspešné vystúpenie.
Tomáš Brnušák striedal lepšie chvíle s horšími, ale aj on ukázal, že pokiaľ sa na partiu koncentruje, je veľmi nebezpečný hráč. To ukázal aj v poslednom kole, keď trpezlivou hrou súpera obral o pešiaka a materiálnu výhodu pekne realizoval. V G10 hrali dve dievčatá. Dominika Tomčíková a Martinka Tarageľová. Dominika v poslednom kole porazila Arménku reprezentujúcu Švajčiarsko Gohar Tamrazyan, ktorá hrala veľmi útočný šach.
Dominika si nechala pokaziť pešiakovú štruktúru, ale získala nadvládu nad čiernymi políčkami šachovnice, ktorú elegantne premenila na materiálnu výhodu a celý bod. Dominika často hrala veľmi rýchlo, čo viedlo k úplne zbytočným chybám znamenajúcim stratu partií. Martinka sa v poslednom kole snažila vyhrať za každú cenu. Vymyslela vtipnú kombináciu, ale po napadnutí svojej veže si vybrala zlé ústupové pole. Súperka vymenila svoju vežu za dve ľahké figúry, ktoré sa ukázali silnejšie ako biela veža. Aj Martinka striedala lepšie chvíle s horšími, ale bol to pre ňu prvý naozaj silný turnaj v živote, kde jej súperky boli na každú partiu pripravené a bojovali až do úplného konca partie ako o život. Pre Martinku to bola určite veľká škola, ktorá prinesie plody v budúcnosti.
V B10 hral Filip Haring, ktorému síce nevyšiel vstup do turnaja, ale sériou štyroch výhier sa prepracoval na predné šachovnice a o výborné umiestnenie hral až do úplného konca. Pri výhre v poslednom kole mohol skončiť v prvej desiatke. Možnosť úspechu mu pravdepodobne zviazala nielen nohy, ruky. Napriek neúspechu v poslednej partii, zahral niekoľko veľmi pekných partií. V každej bojoval do úplného konca.
V G12 Dominika Ferková od začiatku turnaja bojovala s nepríjemným nachladnutím, ale postupne sa rozohrala a ukázala srdce bojovníka. Zlepšeným záverom dosiahla na 50% a na budúci rok má ešte v G12 šancu na reparát. V poslednom kole nevyužila výhodu pešiaka s favorizovanou španielkou Ainhoe Ortin Blanco a dovolila súperke udržať remízu. V týchto kategóriách sa ukázalo, že väčšine chýba možnosť hrať kvalitné turnaje s ostrieľanými súpermi, na ktorých by si získali potrebné, skúsenosti, návyky a inštinkty.
V B12 FM Viktor Gažík sa márne snažil prelomiť odpor svojich súperov. Často išiel až za hranicu dovoleného, čo malo za následok až tri prehry. Chýbalo bojové šťastie, nechýbala snaha. Škoda, že sa mu nedarilo tak ako koncom augusta v Poľsku, kde vyhral turnaj pred veľmajstrami GM Kislinským a GM Chernyshovom. V jedenástich rokoch sa stal najmladším hráčom Slovenska, ktorý porazil veľmajstra vo vážnej partii.
V poslednej partii opäť bojoval, vymýšľal, ale obranu súpera nerozbil. Partia skončila večným šachom. V B14 reprezentoval Rastislav Kavoň. V poslednom kole prišiel na partiu s Nikolayom Puchkom lepšie pripravený. V archangelskej variante prekombinoval súpera a získal dvoch pešiakov. Potom si síce situáciu skomplikoval prechodom do vežovky, ale preukázal dostatočnú techniku a pešiaka viac premenil na „vežu“, aby sa vyhol patu. Určite si sám predstavoval lepší výsledok, ale to bude musieť rozobrať so svojím trénerom. Za svoj výkon sa ale určite nemusí hanbiť.
V B16 Lászlo Takács v poslednom kole remizoval čiernymi v najdlhšej partii kola. Podarilo sa mu vymeniť všetkých pešiakov a udržal koncovku veža proti veži s jazdcom. Lászlo zúročil svoje skúsenosti, usilovnosť a talent mimoriadne koncentrovaným výkonom. Posunul sa o dvadsaťjeden miest a skončil na peknom dvadsiatom mieste. V G16 sme nemali obsadenie. V G18 bojovala neohrozene Zuzka Košelová nielen so súperkami, ale aj s chorobou. Zuzka aj v poslednom kole zabodovala. V zavretej sicílke vytvorila súperke slabých pešiakov, ktorých postupne zabavila.
V B18 smoliar Oliver nevedel nájsť svoje tempo. Prehrať aj s Bye to sa nepodarí každý deň. Našťastie sme mali v odvolacej komisii svojho zástupcu, ktorý dal všetko do poriadku. V poslednom kole Oliverov súper nepochopil, že keď Oliver hrá anglickú dlhé roky, bude o nej asi aj niečo vedieť. Oliver postupne súpera rozobral na atóm. Zúfalý útok odrazil, materiál dvoch strelcov udržal a súper sa musel vzdať.
V G14 naše dievčatá od začiatku do konca turnaja okupovali prvé stoly. Svetlana Sučíková v poslednom kole preukázala veľkú mieru pochopenia pre vzniknutú pozíciu. Súperkinu obeť pešiaka prijala, iniciatívu súperky otupila a sama prešla do protiútoku. Otvorením línií zaktivizovala svoje ťažké figúry a získala druhého pešiaka. Obeťou pešiaka prešla do vyhratej pešiakovej koncovky a vyhrala. Zisk 6 bodov znamená pekné trináste miesto.
WCM Veroniku Gažíkovú ste mohli vidieť na on-line. Od začiatku partie pritlačila súperku k múru, a do konca partie jej už nedala žiadnu šancu. Víťazstvo ju vynieslo na priebežné prvé miesto. Čakala na záver partie medzi Gunnay Mamadzadou z Azerbajdžánu a češkou Nelou Pýchovou. Nela podľahla vypätej situácii. V lepšej pozícii chybovala a rozhodla o poradí na prvých troch miestach. Po víťazstve sa majsterkou Európy stala WFM Gunnay Mamadzada, WFM Veronika Gažíková získala titul vicemajsterky Európy a Nela Pýchová bronzovú medailu.
Záverečný ceremoniál o 21:00 si mohla vychutnať aj slovenská výprava. Prvých päť hráčov získalo poháre, mediale a hodnotné vecné ceny. Notebook, kvalitný netbook, tablet, fotoaparát a šachovú literatúru. Ceny v kategóriách do 14 rokov odovzdával prezident SŠZ Martin Huba. Po vyhodnotení nasledovala spoločná oslava a šampanské tieklo potokom. Samozrejme detské. V stredu ráno sa väčšina výpravy pohla smer Slovensko.
Cestu nám skomplikovalo počasie. Tesne za Dubrovníkom sa spustila neuveriteľná búrka, ktorá trvala viac ako dve hodiny. Na cestu sa valila nielen voda, ale aj kamene a bahno. Šťastie , že IG vlastní terénny Nissan Qashqai. Auto išlo nepretržite v malej rieke, ktorá sa valila zo všetkých strán. Cesta, ktorú bežne prejde auto za hodinu, trvala skoro trikrát viac. Dážď nás prenasledoval prakticky celú cestu až do Budapešti. Pôvodný plán cesty bol vážne narušený, a návrat na Slovensko sa presunul na skoré ranné hodiny.
Realizačný team výpravy tvorili vedúci výpravy a hlavný tréner veľmajster Ján Plachetka, ktorého si deti veľmi rýchlo obľúbili nielen pre jeho úsmev. Kedykoľvek, kdekoľvek ochotný analyzovať, poradiť, povzbudzoval, debatoval s deťmi vždy, keď to bolo možné. Trénerský team dopĺňali IM Igor Gažík a Peter Paleček. Súčasťou realizačného teamu bol aj prezident SŠZ Martin Huba ako člen odvolacej komisie, ktorý bol našimi očami v oboch hracích miestnostiach, kde inak nebol vôbec prístup.
Poďakovanie patrí aj prítomným rodičom, manželom Šošovičkovým a Košeľovým, Milanovi Tomčíkovi, Jozefovi Ferkovi, Mariánovi Tarageľovi, Pavlovi Brnušákovi a Ľubovi Ševčíkovi, ktorí pomáhali organizovať voľný čas detí a vytvárali spoločne veľmi príjemnú a pozitívnu atmosféru. V predposlednom kole posilnil výpravu aj FM Eric Peterson.
Poďakovať sa patrí aj sekretariátu SŠZ Blanke Ruskovej a Martinovi Dobrotkovi, ktorí zabezpečili organizačné záležitosti a vybavili výpravu elegantnými reprezentačnými tričkami. A nesmieme zabudnúť ani na Mishika , ktorý Vás informoval o našich výsledkoch a zážitkoch. Pekný pozdrav posiela a za fandenie ďakuje celá výprava z mládežníckych ME v šachu
Budva 2013.
Peter Paleček